Sobota, 28 ledna, 2023
- Komerční sdělení -magazin
- Komerční sdělení -magazin
HomePre ŽenyKaždý autista je geniálny Rain Man alebo Mýty okolo autizmu

Každý autista je geniálny Rain Man alebo Mýty okolo autizmu

Každý autista je geniálny Rain Man, autisti nemajú emócie a city, spoznáte ich podľa toho, že chodia po špičkách či nedokážu udržať očný kontakt s okolím. To všetko sú mýty, s ktorými sú ľudia s poruchami autistického spektra (PAS) spájaní.

REKLAMA
Prvý poznatok ľudí v pravidelnom kontakte s autistickými deťmi však znie úplne inak: Typický človek s autizmom neexistuje. Prejavy porúch autistického spektra sú veľmi rôznorodé. Každý je iný a pri autizme to platí dvojnásobne. „Zostáva fakt, že na spektre, na ktorom sa nachádzame my všetci, sa ľudia s autizmom ocitli za nejakou pomyselnou hranicou a naplnili kritériá na stanovenie diagnózy. Stručne povedané, došli vo svojej inakosti ďalej ako my ostatní,“ vysvetlila Irena Vítovcová, predsedníčka Občianskeho združenia ProCit.

Najčastejším mýtom, ktorý má väčšina ľudí spojený s autizmom, je predstava, že typický autista je geniálny Rain Man. Človek s autizmom je vo väčšine prípadov mentálne retardovaný, a tým pádom sa u neho nevyskytuje logicky žiadna výnimočnosť ani genialita. „Výnimoční a jedineční bývajú niektorí ľudia s Aspergerovým syndrómom, sú to práve oni, ktorí môžu byť nadmieru inteligentní. V jednej oblasti môžu byť geniálne, ale zároveň v iných oblastiach môžu mať deficit takého charakteru, že im spôsobuje problémy v bežnom živote,“ upresnila Irena Vítovcová. V praxi to znamená, že ľudia s poruchami autistického spektra majú geniálne schopnosti iba výnimočne.

Deti s autizmom nerady objímajú, nemajú rady city a emócie. „Máme v ProCite mnoho detí s autizmom, ktoré prejavujú city veľmi dobre. Rady nás objímajú, pusinkujú a držia sa niektorých lektorov ako kliešť. My ich naopak v rámci nácvikov sociálnych zručností učíme vhodnému sociálnemu správaniu,“ povedala Irena Vítovcová.

Deti s poruchou autistického spektra chodia po špičkách. Po špičkách v určitom období chodí aj množstvo zdravých detí. „Z praxe máme mnoho skúseností s deťmi na spektre a môžem povedať, že žiadne dieťa nie je rovnaké. Autistické deti majú rovnako ako ostatní svoj osobitý vývoj, prejavy aj postup v časovej linke. Nie je preto možné označiť niektoré symptómy autizmu za typické. Napríklad to, že niektoré deti chodia po špičkách, ešte neznamená, že majú PAS,“ vysvetlila Vítovcová.

Podobné je to s mýtom, že mnoho ľudí s autizmom neudrží očný kontakt. Je to u každého jedinca iné. Niekto očami uhýba a naopak niektoré autistické deti pozerajú tak intenzívne, až uhnú pohľadom ostatní. Tu sa opäť jedná o nácvikové aktivity, ktoré sú súčasťou terapií v združení ProCit. „Veľa takých detí, ktoré u nás za 11 rokov odrástli a ktorým je teraz 20 rokov, sa naučila správnemu očnému kontaktu,“ dodala riaditeľka.

Veľa často si ľudia myslia, že ak sa deťom s autizmom nasadí bezlepková alebo bezlaktózová diéta či vegánstvo, tak sa vylieči. Je to podľa Ireny Vítovcovej veľký omyl, pretože autizmus je vrodená psychiatrická vada. Z autizmu sa nedá vyliečiť, iba sa dá zmierniť niektoré príznaky. Samozrejme platí, že niektorý človek s autizmom je hyperaktívnejší. Pokiaľ sa mu zníži prísun cukru, tak sa rovnako ako zdravý človek upokojí, avšak nevylieči.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články