Každý autista je geniálny Rain Man, autisti nemajú emócie a city, spoznáte ich podľa toho, že chodia po špičkách či nedokážu udržať očný kontakt s okolím. To všetko sú mýty, s ktorými sú ľudia s poruchami autistického spektra (PAS) spájaní.
REKLAMA
Prvý poznatok ľudí v pravidelnom kontakte s autistickými deťmi však znie úplne inak: Typický človek s autizmom neexistuje. Prejavy porúch autistického spektra sú veľmi rôznorodé. Každý je iný a pri autizme to platí dvojnásobne. „Zostáva fakt, že na spektre, na ktorom sa nachádzame my všetci, sa ľudia s autizmom ocitli za nejakou pomyselnou hranicou a naplnili kritériá na stanovenie diagnózy. Stručne povedané, došli vo svojej inakosti ďalej ako my ostatní,“ vysvetlila Irena Vítovcová, predsedníčka Občianskeho združenia ProCit.
Najčastejším mýtom, ktorý má väčšina ľudí spojený s autizmom, je predstava, že typický autista je geniálny Rain Man. Človek s autizmom je vo väčšine prípadov mentálne retardovaný, a tým pádom sa u neho nevyskytuje logicky žiadna výnimočnosť ani genialita. „Výnimoční a jedineční bývajú niektorí ľudia s Aspergerovým syndrómom, sú to práve oni, ktorí môžu byť nadmieru inteligentní. V jednej oblasti môžu byť geniálne, ale zároveň v iných oblastiach môžu mať deficit takého charakteru, že im spôsobuje problémy v bežnom živote,“ upresnila Irena Vítovcová. V praxi to znamená, že ľudia s poruchami autistického spektra majú geniálne schopnosti iba výnimočne.
Deti s autizmom nerady objímajú, nemajú rady city a emócie. „Máme v ProCite mnoho detí s autizmom, ktoré prejavujú city veľmi dobre. Rady nás objímajú, pusinkujú a držia sa niektorých lektorov ako kliešť. My ich naopak v rámci nácvikov sociálnych zručností učíme vhodnému sociálnemu správaniu,“ povedala Irena Vítovcová.
Deti s poruchou autistického spektra chodia po špičkách. Po špičkách v určitom období chodí aj množstvo zdravých detí. „Z praxe máme mnoho skúseností s deťmi na spektre a môžem povedať, že žiadne dieťa nie je rovnaké. Autistické deti majú rovnako ako ostatní svoj osobitý vývoj, prejavy aj postup v časovej linke. Nie je preto možné označiť niektoré symptómy autizmu za typické. Napríklad to, že niektoré deti chodia po špičkách, ešte neznamená, že majú PAS,“ vysvetlila Vítovcová.
Podobné je to s mýtom, že mnoho ľudí s autizmom neudrží očný kontakt. Je to u každého jedinca iné. Niekto očami uhýba a naopak niektoré autistické deti pozerajú tak intenzívne, až uhnú pohľadom ostatní. Tu sa opäť jedná o nácvikové aktivity, ktoré sú súčasťou terapií v združení ProCit. „Veľa takých detí, ktoré u nás za 11 rokov odrástli a ktorým je teraz 20 rokov, sa naučila správnemu očnému kontaktu,“ dodala riaditeľka.
Veľa často si ľudia myslia, že ak sa deťom s autizmom nasadí bezlepková alebo bezlaktózová diéta či vegánstvo, tak sa vylieči. Je to podľa Ireny Vítovcovej veľký omyl, pretože autizmus je vrodená psychiatrická vada. Z autizmu sa nedá vyliečiť, iba sa dá zmierniť niektoré príznaky. Samozrejme platí, že niektorý človek s autizmom je hyperaktívnejší. Pokiaľ sa mu zníži prísun cukru, tak sa rovnako ako zdravý človek upokojí, avšak nevylieči.