Home Rodina Deti nenosia bocian ani nevznikajú, keď si otecko a mamička dajú pusu....

Deti nenosia bocian ani nevznikajú, keď si otecko a mamička dajú pusu. Sexuálna výchova z pohľadu rodičov nášho storočia

0

Väčšina rodičov sa zhoduje, že sexuálna výchova by mala začať v rodine ako takej. Sex a všetko okolo neho už dávno nie je tabu a začína zaujímať čoraz mladšie deti. Tatam sú doby, kedy stačila historka o bociani a vrane. V dobe internetu sa informácie o intímnych témach šíria rýchlosťou svetla. Ako pomôcť deťom orientovať sa v takej problematike a ako veľmi otvorene s nimi hovoriť? Poprosili sme o názor skúsenej matky z radov respondentiek.
Z nášho osobného prieskumu jasne vyplynulo, že väčšina rodičov hlasuje v otázke sexuálnej výchovy za otvorenosť a úprimnosť. Rovnako je pre našich opýtaných prirodzené, že základné informácie o sexe a intimite by malo dieťa získať práve vo svojej rodine.

„Myslím si, že sexuálna výchova by mala vychádzať z rodiny a neočakávať, že v tomto ohľade bude suplovať za rodičov škola. Pre mňa je dôležité, aby dcéry vedeli všetko radšej skôr ako neskôr a nenosili si zo škôlky a školy podivné scestné historky o bocianoch a motýľoch. Sexuálne „vzdelávanie” sa dá predsa prispôsobiť veku a informácie pridávať a rozširovať. Rozprávanie sa s deťmi je najlepšia cesta v akomkoľvek veku,“ myslí si šéfredaktorka Vendula.

„Nikdy pre mňa nebol problém hovoriť so svojimi deťmi o sexe. Ale je to veľa o každom dieťati ako takom. Prvá dcéra bola veľmi otvorená a zvedavá už od útleho veku. Úprimne sme jej s manželom zodpovedali všetky otázky a nič netajili. Prejavila záujem aj o literatúru na túto tému, tak som si nechala poradiť priamo v kníhkupectve a kúpila jej dve knihy. Ďalšia si potom už zaobstarala sama. Pre ukážku dostala aj staršiu publikáciu „Dievčatá, na slovíčko“, ktorú som kedysi čítala ja. Upozornila som ju však na to, že sa jedná o staršie vydanie prístup k sexualite sa veľmi mení. Druhá dcéra je zdržanlivejšia a rada si informácie zisťuje a overuje sama. Preto som ju do intímnych tém nikdy netlačila. Nerada sa o takých veciach dodnes baví verejne, a hlavne pred rodičmi, takže som ju v tomto smere nechávala, ako sa ľudovo hovorí, dýchať. Má však veľmi pekný vzťah so staršou dcérou a tá jej veľa vecí citlivo vysvetlila, keď mala záujem,“ dopĺňa vrchná inšpektorka štátnej polície Tereza.

Veľmi podobný názor zastáva aj Mária 33 rokov, prekladateľka a učiteľka cudzích jazykov: „Vzdelávam deti doma, takže sa samozrejme učíme aj o sexe. Je to úplne prirodzená súčasť ľudského života, a tak by som si priala, aby to moji chlapci vnímali. Mladšiemu sú tri roky, ten sa zatiaľ nepýta. Ale ak niečo zaujíma toho staršieho, odpovieme s manželom úprimne. Z chlapčenskej stránky veci vie už asi všetko, má dvanásť, a práve pomaly prichádza do puberty a rada by som mu postupne vysvetlila aj ženský pohľad na vec, aby rozumel veciam komplexne. Extrémne dôležité je pre mňa to, aby vedel, ako sa chrániť a tiež aby porozumel faktu, že sex je aktivita, ktorú si musia užiť všetci zúčastnení a je k nej potrebný súhlas oboch (alebo viacerých) strán. Apelujem tiež na to, aby synovia chápali, že sa jedná o akt lásky a ak druhého človeka milujeme, nie je kam sa ponáhľať.“

Čo sa týka vhodného veku, žiadny odborník vám nepovie presný čas, kedy otvoriť s potomkami spomínanú tému, avšak zhodujú sa, že ideálne by k prvému otvorenému rozhovoru s rodičmi malo dôjsť skôr, než sa to stane v škole. Rovnako je dôležité sledovať individualitu dieťaťa, to potvrdzuje aj psychológ Vojtech Benda v rozhovore pre časopis Mamička: „Ideálny vek na prvú debatu o sexe vidím okolo desiateho roku. Je však možné, že táto téma pritiahne pozornosť vášho dieťatka aj oveľa skôr. Pokiaľ napríklad zistíte, že sa vás deväťročný syn snaží nájsť na internete porno alebo že si osemročná dcéra číta odborné knižky o pôrode, nebráňte im v tom. Rozhodne ale situáciu nezľahčujte, nesmejte sa im a neberte danú vec ani na ľahkú váhu. V tomto momente by ste sa mali stať skôr kamarátmi než rodičmi. A s deťmi sa na danú tému nezáväzne rozprávať,“ vysvetľuje psychológ Vojtech Benda.

V otázke veku a otvorenosti sa s Vojtechom Bendom zhoduje aj predškolský a mimoškolský pedagóg Bc. Lída Čechová: „Podľa môjho názoru by sa hlavne MALO s deťmi o sexe hovoriť. A v akom veku? Vhodné je začať napríklad v takých desiatich až dvanástich rokoch, alebo aj pokojne o niečo skôr, veľmi záleží na otvorenosti dieťaťa. V dnešnej dobe bohužiaľ sex a všetko okolo neho stále v niektorých rodinách patrí medzi tabuizované témy. Rodičom je trápne o takých veciach s deťmi hovoriť, pretože ich rodičia s nimi často o intímnych témach tiež nehovorili, ale je to naozaj potrebné. Verte, že sa to Vaše dieťa aj tak dozvie napríklad zo všade dostupného internetu a pokiaľ nebude vopred informované, môže mať na sex značne skreslené názory.

Je tiež dôležité im už ako malým neklamať. Nevymýšľajte si, že deti nosia bocian, že spadli z obláčika, že sa narodili, keď si mamička s oteckom dali pusinku. Samozrejme je úplne zásadný formu prispôsobiť čo najviac v

NO COMMENTS

Exit mobile version