Najčastejšie prenášanou infekciou pri pohlavnom styku je HPV alebo human papillomavírus. Vírusové ochorenie je väčšinou bez príznakov a odznie samo. Pokiaľ sa tak nestane, môže sa prejaviť na rôznych miestach tela u žien aj mužov. HPV vírusy majú viac ako 100 typov a napádajú najmä genitálie a konečník, ale aj kožu a sliznicu.
Ľudské papilomavírusy a ich delenie
Papilomavírusy, ktoré nás postihujú, delíme na nízkorizikové a vysokorizikové. Tie s nízkym rizikom môžu spôsobiť genitálne HPV bradavice alebo kondylómy, ktoré sú pre ľudí nepríjemné po zdravotnej, sociálnej i partnerskej stránke.
Nezriedka je potrebný chirurgický zákrok v niekoľkých opakovaniach, alebo ošetrenie na odstránenie bradavíc.
Pokiaľ dôjde k infekcii vírusom s vysokým rizikom, dochádza k prednádorovým a nádorovým zmenám a môže dôjsť k rakovine u oboch pohlaví. HR-HPV vyvoláva nádorové bujnenie a spôsobuje rakovinu krčka maternice, vulvy, vagíny, rakovinu penisu, análneho otvoru, nádory v oblasti hlavy a krku.
Nákaza HPV
Najbežnejšie sa HPV nakazíme pri pohlavnom styku. Vírus je pohlavne prenosný, a pretože ho existuje mnoho typov, je veľmi pravdepodobné, že sa nakazí v priebehu života asi 80 % sexuálne aktívnych osôb. Prenos je možný aj z úst alebo končatín na pohlavné orgány. S väčšinou typov vírusov sa telo dokáže vysporiadať samo, ale asi 20 % ochorení môže viesť k veľkým zdravotným problémom.
Ako predísť nákaze HPV?
Okrem toho, že sa budete chrániť kondómom, budete mať stáleho sexuálneho partnera a budete zdravo žiť, je najvýznamnejším objavom proti vírusu HPV vakcína.
Očkovanie HPV je dobré konzultovať s gynekológom a riadne ho zvážiť. Vakcína ročne pomáha mnohým ženám pred hrozbou nádorového ochorenia hrdla maternice, ktoré je druhé v poradí, čo sa týka rakovinových ochorení, a to hneď za rakovinou prsníka.
Viac informácií nájdete na Gynella.com.