Pátek, 29 března, 2024
- Komerční sdělení -magazin
- Komerční sdělení -magazin
HomeRodinaCumlík bábätkám pomáha aj škodí, záleží na správnom načasovaní

Cumlík bábätkám pomáha aj škodí, záleží na správnom načasovaní

Jedni naňho nedajú dopustiť, pre druhých je takmer sprostým slovom. Pravda je niekde uprostred. Cumlík môže veľmi pomôcť, ale rovnako tak ublížiť. Dôležité je používať ho správne av tú pravú dobu.
Rodičia ich používali na upokojenie svojich detí už v stredoveku, aj keď v úplne inej podobe. Vtedajšie cumly, ako sa im hovorilo, boli skôr látkové vačky naplnené cestom, alebo chlebom. Nezriedka ho tiež ochucovali, napríklad medom, alebo dokonca máčali v odvare z makovíc. Klasický cumlík, ako ho poznáme dnes, vznikol až v minulom storočí. A do dnešnej doby priznal mnoho inovácií. Okrem materiálu zmenil aj tvar – podstatne sploštel. Lenže sa proti nemu tiež vyrojilo plno protiargumentov, takže mnohé pôrodnice jeho používanie prinajmenšom nevidia rady. Aké sú pre a proti?

Výhody používania cumlíka
Satie je prirodzenou potrebou bábätka, bez ktorej by neprežilo. Nie je to ale iba hlad, ktorý jeho prostredníctvom rieši. Vďaka tejto činnosti sa upokojuje a zbavuje nepríjemných pocitov. Robí to už v maternici, keď si do pusinky dáva ručičky. Po narodení ich vymení za matkine bradavky, pokiaľ je dojčené. Lenže tie nebývajú k dispozícii tak často, ako by dieťa potrebovalo, pokiaľ vôbec. A tak ich zastúpi cumlík. Vďaka nemu bábätko menej často plače a dlhšie spia, z čoho profitujú aj jeho rodičia.

Má až tak utišujúcu moc, že ​​dokáže dieťaťu uľaviť od bolesti a zmierniť nepokoj. Dokladá to štúdia Americkej akadémie pediatrov (APP), ktorá deťom do šiestich mesiacov veku odporúča cumlík pri menších bolestivých úkonoch.

Ďalšie štúdie Americkej akadémie pediatrov (AAP) spomína cumlík ako prostriedok na zníženie rizika výskytu syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS). Dôvodov môže byť viac. Satie bábätko upokojuje, takže nemá tendenciu pretáčať sa v spánku na bruško, ani mu nedovolí zaspať príliš hlbokým spánkom. Navyše v polohe na chrbte bráni cumlík zapadnutiu jazyka, vďaka častejšiemu prehĺtaniu zostávajú dýchacie cesty priechodné, skvalitňuje sa dýchanie a znižuje sa výskyt gastroezofageálneho refluxu. Avšak pozor! Americkí pediatri varujú pred vrátením vypľutého cumlíka späť do úst spiaceho bábätka. Hlavne v rizikovom 2. až 6. mesiaci jeho života. Cumlík by sme nemali vnucovať ani bábätku, ktoré ho odmieta.

Pomáha znížiť riziko, že si dieťa navykne využívať na upokojujúce sanie palec alebo pästičku. Toho sa totiž neskôr bude, na rozdiel od cumlíka, zbavovať ťažšie.

Nevýhody používania cumlíka
Používanie cumlíka môže viesť k problémom s dojčením. Novorodenec si kvôli nemu zvykne na inú techniku ​​sania než je tá potrebná na obživu od mamičky. Preto AAP odporúča odložiť jeho používanie až do tej doby, kým bude bábätko zvládať kŕmenie z prsníka na jedničku. To je väčšinou zhruba po 6 týždňoch od pôrodu.

Podľa laktačných poradkýň môže mať používanie cumlíka aj iné úskalia. „Cudlík zle informuje dieťa o potrebe sania, to sa potom hlási menej často. Ak už je cumlík podávaný, je dôležité, aby bábätko prospievalo, a nedostávalo ho namiesto toho, aby bolo priložené k prsníku,“ upozorňuje Laktačná liga.

Záľuba v cumlíku zvyšuje podľa pediatrov riziko zápalu stredného ucha, čo ukazuje aj holandská štúdia. Na vine môže byť pri intenzívnom saní reflux sekrétu z nosohltanu do stredného ucha, prípadne dysfunkcia Eustachovej trubice spôsobená zmeneným vývojom chrupu. Americká asociácia rodinných lekárov (AAFP) preto nabáda rodičov, aby sa snažili motivovať dojčatá k odloženiu cumlíka po pol roku života.

Možným následkom používania cumlíka je pri nedôslednej hygiene aj šírenie rôznych patogénov vrátane baktérií spôsobujúcich zubný kaz. To vo chvíli, keď rodičia „čistia“ cumlík vo svojich ústach.

Čo sa zubov týka, narúša cumlík (ale aj cmúľanie palca) pri dlhodobom používaní ich správny vývoj. Zlé postavenie v ústach hrozí najviac deťom, ktoré s touto činnosťou neprestali ani po štvrtom roku života.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články