Úterý, 28 března, 2023
- Komerční sdělení -magazin
- Komerční sdělení -magazin
HomeMagazínFINANCIE NA CESTÁCH

FINANCIE NA CESTÁCH

Najlepšou a najvýhodnejšou menou je takmer všade na svete americký dolár. V Európe teraz vládne Euro, ale do vzdialenejších krajín nemá veľa zmysel, v mnohých turistických krajinách sa síce dajú meniť euro bankovky, ale doláre sú finančne často výhodnejšie.

Aktuálne kurzy všetkých svetových mien zistíte najlepšie na www.oanda.com. Pozn. u jednotlivých krajín v praktických informáciách uvádzame väčšinou kurz platný v dobe, ku ktorej sa vzťahujú uvádzané údaje o cenách, tak aby informácia o cenovej hladine krajiny mala nejakú vypovedaciu hodnotu.

Peniaze
Vždy so sebou máme nejakú zásobu jedno-dolároviek, ktoré sa síce horšie zháňajú (skôr ich majú v zmenárni ako v banke), ale sú veľmi užitočné na rôzne bakšiše a poplatky event. úplatky (v takej situácii vám ťažko bude niekto vracať naspäť, že áno).

Aby ste nemuseli neustále opatrovať svoju celú hotovosť je dobré vziať cestovné šeky (prekvapivo môžu mať niekedy lepší kurz ako hotovosť) a platobnú kartu. Zo šekov sú najlepšie asi American Express (Amex), nebudú vám ale nič platné v „embargových“ krajinách ako napríklad Irán.

Bankomaty – ATM (Automatic Teller Machine) sú dnes v čoraz viac krajinách. V mnohých krajinách tretieho sveta však bankomaty zatiaľ nie sú, alebo v tých čo majú, nemožno vybrať zo zahraničného účtu. Väčšinou ale možno na kartu vybrať hotovosť priamo pri prepážke nejakej zahraničnej banky (viac podľa konkrétnej krajiny). Všeobecne platí, že pokiaľ nevyberáte príliš nízke sumy, je kurz vždy lepší ako pri hotovosti, aj napriek poplatok za výber (cca 100 Sk), vďaka rozdielu medzi valutovým a devízovým kurzom. V prípade platby kartou sa žiadne poplatky neplatia, kurz je tak ešte výhodnejší. Najlepšie sú embosonované karty VISA a MasterCard. Stretli sme sa s tým, že niektorí obchodníci v Európe neakceptujú kartu VISA Electron (napr. väčšina benzínových púmp v Škótsku) – týkalo sa to v takýchto prípadoch zrejme všetkých elektronických kariet, takže radšej kúpte embosovanú. Kde sú ATM v jednotlivých krajinách nájdete na www.mastercard.com alebo www.visa.com. Nezabudnite sa poistiť u PZP.

Pre prípad núdze, kedy by ste sa ocitli bez prostriedkov, je najlepším a najrýchlejším spôsobom zaslanie financií z domova prostredníctvom transferu hotovosti do zahraničia spoločnosti Western Union www.westernunion.com. U nás to robí napr. Česká pošta www.cpost.cz, zmenárne, cestovné agentúry. Je to široko rozšírený spôsob, dá sa tak nechať v krátkom čase poslať peniaze z domova takmer do všetkých krajín na svete, a to aj pokiaľ ste prišli o doklady. Ďalšou rýchlou možnosťou ako si niečo nechať poslať sú služby ako DHL, UPS a pod.

Čo sa týka výmeny peňazí na miestnu menu – väčšinou je lepšie ísť do banky, než meniť peniaze na čiernom trhu alebo u priekupníkov. Krajiny, kde je kurz na čiernom trhu výrazne rozdielny ako oficiálny, sú dnes už skôr výnimkou. Čierny trh so sebou nesie isté riziká a väčšinou to za to nestojí. Zatiaľ máme skúsenosť, že kurz bol väčšinou skôr výhodnejší v banke, aj keď to môže u jednotlivých krajín líšiť. Dobré je schovávať doklady o výmene, často bez neho nemožno zameniť zvyšné peniaze naspäť.

Nemeňte väčšie sumy hneď pri prejazde cez hranicu u priekupníkov, zvlášť pokiaľ neviete ako presne vyzerajú miestne peniaze a už vôbec nie, pokiaľ nemáte overené ako sa má pohybovať kurz. Nevýhody sú hlavne tieto: kurz býva často horší, môžete dostať neplatné alebo falošné peniaze, vzhľadom na rýchlosť, zhonu či chaos môže dôjsť k „chybe“ v násobení, ďalej nemáte žiadny doklad atď. Tieto smeny sú príležitosťou pre podvodníkov, ktorí vás aj pri veľké opatrnosti dokážu podviesť. Napríklad sa stáva, že už prepočítané a skontrolované peniaze nepozorovane vymenia, keď vašu pozornosť nejako na nepatrný moment odláka napríklad komplic. V prípade neznalosti a smoly vás tiež môžu pekne ošklbať. Najmä dajte pozor nech nevidí odkiaľ a koľko peňazí vyťahujete. Pokiaľ potrebujete vymeňte si len nejakú minimálnu čiastku, väčšinou ale nie je problém vymeniť v najbližšom meste.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články