Úterý, 16 dubna, 2024
- Komerční sdělení -magazin
- Komerční sdělení -magazin
HomeMagazínKedy končí zamilovanosť? Väčšinou po pol roku. Láska tým ale mizne, tvrdia...

Kedy končí zamilovanosť? Väčšinou po pol roku. Láska tým ale mizne, tvrdia odborníci

Ak je pravda, čo počujeme v romantických pesničkách a filmoch, nie je na svete nič lepšie, než zamilovanosť. Vedecké štúdie však odkrývajú realitu: počiatočná fáza, kedy vidíme náprotivok cez ružové okuliare, môže trvať prekvapivo krátku dobu. Štatistiky sú neúprosné: Po relatívne krátkom čase sa väčšina vzťahov buď prispôsobí, alebo skončí. Na druhej strane môžeme so vzťahom pracovať na základe týchto poznatkov a ušetriť si tak niektoré komplikácie.
„Kým o láske radi uvažujeme ako o srdcovej záležitosti, je to z veľkej časti otázka mozgu. Zamilovať sa môže byť jednoduché alebo intuitívne, ale tieto príjemné a často neopísateľné pocity sú produktom zložitejších mechanizmov: napríklad neurochemických a hormonálnych reakcií na sociálne faktory alebo genetické podnety,“ vysvetľuje Michal Večeřa z eshopu pre zdravú sexualitu Yoo.cz. To potvrdzuje napríklad harvardská výskumníčka Katherine Wu, podľa ktorej sú naše hormóny a chémia mozgu veľmi zmenené počas troch raných fáz partnerských väzieb. Tie označuje ako chtíč, príťažlivosť a oddanosť: „Hoci sa tieto fázy jemne prekrývajú, každá je charakteristická svojou vlastnou sadou hormónov. Testosterón a estrogén poháňajú chtíč, dopamín, norepinefrín a serotonín vytvárajú príťažlivosť a oxytocín s vazopresínom majú na svedomí oddanosť.“

Oddanosť po mesiacoch až rokoch

Nedávna štúdia publikovaná v časopise Frontiers in Psychology však zistila, že už po šiestich mesiacoch majú páry tendenciu vyrásť z prvej etapy a vyvinúť sa v niečo iné. „Počiatočná fáza romantickej lásky, typickej svojou emotívnosťou, sa môžu líšiť od neskoršieho obdobia charakterizovaného pocitmi bezpečia a pokoja,“ vysvetľujú autori výskumu. „Prvá fáza, popisovaná ako zamilovanosť, je u väčšiny párov zreteľná prvých šesť mesiacov. Vyznačuje sa všetkými charakteristikami romantickej lásky, hlavne vášnivosťou a intimitou. V ďalšej fáze trvajúcej približne šesť mesiacov až štyri roky je vášeň ďalej prítomná, ale zvyšuje sa záväzok a intimita. Potom nastupuje oddaná láska, v ktorej je menej vášne, ale záväzok a intimita dosahujú vrchol.“

Ak ste romantik a výhľad na púhy polrok zamilovanosti sa vám nezdá, nezúfajte. Vedci zároveň uvádzajú, že nie každý vzťah nasleduje rovnakú trajektóriu. U niektorých jedincov môže romantická láska trvať mnoho rokov alebo dokonca desaťročia. V takých vzťahoch je to práve romantika, ktorá tvorí prvky potrebné na dlhodobé spojenie partnerov – zdieľané porozumenie, emócie a partnerské zvyky. Prechod od romantickej lásky k forme partnerskej oddanosti je pozvoľný.

Vzťah vo fázach nasledujúcich po zamilovanosti navyše môže mať aj romantické rysy. „Zvlášť, ak sa aktívne snažíme, aby iskry stále preskakovali. Na zákazníckej podpore sa často stretávame s otázkami mužov i žien, ako do vzťahu opäť vrátiť viac vášne. Radíme im zapojenie zmyslov napríklad pomocou masáže. 40% žien a 50% mužov v našom prieskume uviedlo, že sa im najviac páči, keď je erotická masáž vzájomná. Niet sa čomu čudovať, pretože aj opätované dotyky podporujú produkciu spomínaných hormónov vyvolávajúcich romantické pocity,“ približuje Michal Večeřa z Yoo.cz.

Po búrke pokoj

Nová láska môže byť nesmierne obohacujúca, ale mnoho ľudí tiež považuje rané fázy vzťahu za obdobie zvýšeného stresu a neistoty. Láska je často sprevádzaná žiarlivosťou, nevyspytateľným správaním a iracionalitou – spolu s množstvom ďalších, nie celkom pozitívnych emócií a nálad. Podľa Katherine Wu sa zdá, že skupina hormónov podporujúcich romantiku je zodpovedná aj za tienisté stránky lásky. Ich príval prirovnáva k „dvojsečnému meču“, ktorý nás môže prinútiť robiť zlé rozhodnutia, zanedbávať každodenné záväzky alebo ubližovať druhým – napríklad neverou. Vedkyňa vysvetľuje, že naša skúsenosť s ranou láskou sa podobá rôznym formám závislosti: „Rovnaké oblasti mozgu, ktoré sa aktivujú, keď cítime príťažlivosť, zohrávajú úlohu v spúšťaní príjemných pocitov pri pôsobení kokaínu alebo sladkostí. Narkomani, ktorí sa dostanú do abstinenčného syndrómu, sa vlastne príliš nelíšia od zamilovaných ľudí túžiacich po spoločnosti niekoho, koho nevidia.“ Inými slovami, usadenie sa v neskorších, stabilnejších fázach lásky, môže byť pre mnoho ľudí úľavou.

Obdobie dezilúzie, kedy silné pocity romantiky i vášne miznú, tak môže podľa odborníkov dobre slúžiť pri budovaní trvalého vzťahu. „Príroda túto fázu vytvorila z nejakého dôvodu: keď stratíte chemikálie, ktoré vám dávajú eufóriu, začnete vidieť realitu,“ opisuje Fred Nour, neurológ a autor knihy True Love: How to Use Science to Understand. „Je to etapa prehodnotenia. Pokiaľ aj počas nej máte pocit, že ste si svoj náprotivok vybrali celkom dobre… vydržte,“ radí Nour na záver.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články