Úterý, 28 března, 2023
- Komerční sdělení -magazin
- Komerční sdělení -magazin
HomePre ŽenyPandémia u Denisovej manželky vyvolala posadnutosť upratovaním. Všetko a všetky stále dezinfikuje

Pandémia u Denisovej manželky vyvolala posadnutosť upratovaním. Všetko a všetky stále dezinfikuje

Štyridsaťročnému Denisovi sa v priebehu pandémie jeho manželka premenila pred očami. Hrozba nákazy u nej vyvolala prehnanú potrebu všetko upratovať a dezinfikovať, ktorú má k Denisovej smole aj v čase, keď je ochorenie covid-19 na ústupe.
Denisova manželka Markéta podľa neho nikdy nepatrila k bordelárom, malý prevádzkový neporiadok však zvládala bez problémov. Väčšie upratovanie sa v domácnosti odohrávalo väčšinou raz týždenne av priebehu týždňa sa len upratal najhorší neporiadok. Pandémia to ale zmenila.

„Od doby, kedy sa objavili prvé zmienky o čovide-19, upratuje manželka denne. Stále ju vidím v gumových rukaviciach, s handrou a dezinfekciou v ruke. Je to prvé, čo urobí, keď príde domov z práce. Stále len vysáva, vytiera, otiera kľučky a všetko, na čom vírusy a baktérie priľnú. Von nevyjde bez dezinfekcie na ruky a neustále tým obťažuje ma aj deti. Všetci už z toho neustáleho dezinfikovania máme suché ruky a dcére sa dokonca zhoršil aj ekzém. Ani to ale manželku neodradilo,“ opisuje Denis.

Keď sa Markéte snaží naznačiť, že má najskôr trochu problém, pretože to s upratovaním a dezinfikovaním preháňa, vždy dôjde akurát k hádke. Manželka mu potom dáva prednášku o tom, či si dokáže predstaviť, koľko je na všetkom baktérií a vírusov a čo môžu spôsobiť. Dokonca svojho muža núti aj k tomu, aby si po príchode domov vždy vydezinfikoval telefón.

„Myslím si, že stále čuchať tie upratovacie chemikálie tiež nie je dobré pre zdravie. A nechcem, aby deti vyrastali ako kvety v skleníku a mali z toho potom nejaké alergie a pod. A to nehovorím o tom množstve času, ktorý upratovaním strávi. Každý deň sa potom zvalí unavená na gauč a nič s ňou nie je,“ sťažuje sa Denis.

Podľa anglického OCD inštitútu môže byť nadmerné upratovanie a posadnutosť poriadkom jedným z príznakov obsedantne kompulzívnej poruchy (OCD). Prostredníctvom najrôznejších čistiacich rituálov sa takíto ľudia snažia zmierniť svoju úzkosť a strach z možnej kontaminácie ľudí i vecí baktériami, vírusmi a špinou. Ľudia s OCD môžu čistiť aj veci, ktoré väčšinou nikto nečistí, ako sú kreditné karty a pod. Je určite viac než žiaduce, aby ľudia s týmito sklonmi vyhľadali odbornú pomoc.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články