Marec je mesiacom, na ktorý sa teší každý záhradkár, či už je jeho zeleným rajom rozľahlá záhrada, alebo len niekoľkometrový balkón. Aké rastliny už môžete sadiť a ktoré stromy orezať? Nezabudnite tiež na upratovanie nielen na samotnej záhrade, ale aj na terase. Jar privítajte pestrými kvetináčmi napríklad s sirôtkami a jarnými cibuľovinami.
V marci vo veľkom začíname s výsevmi úžitkových i okrasných druhov rastlín. Hneď začiatkom mesiaca by sme mali dokončiť výsev paprík a brokolice na predpestovanie sadeníc, do polovice mesiaca je potom potrebné vysiať paradajky. Do skleníka alebo pareniska je možné už vysadiť karotku, reďkovky či rané šaláty. V druhej polovici mesiaca je potom čas osiať vonkajšie záhony mrkvou, petržlenom, špenátom, hráškom, kôprom, cibuľou sadzačkou a cesnakom. Pozor ale ešte na mráz. Pred tým je možné záhony chrániť bielou netkanou textíliou.
Aj pri rade okrasných rastlín začíname s výsevom práve v marci. Z letničiek si môžete začať chystať semená afrikánov, astier čínskych, gazánií, cínií, slamienok, hvozdíkov alebo kapucínka. Ak pestujete obľúbené mečíky, je v druhej polovici mesiaca vhodné dať uskladnené hľuzy naraziť do tepla. Koncom marca už môžete sadiť aj trvalky alebo bylinky. Počas celého mesiaca vysádzajte alebo presádzajte aj stromy, obzvlášť prostokorenným sadeniacim skorý termín sadenia prospeje.
Plno práce čaká aj na záhrade. V priebehu mesiaca bude potrebné odhrabať nezotlelé zvyšky lístia zo záhonov i trávnika a odstrániť čečinu alebo textílie, ktoré chránili prezimujúce rastliny pred mrazom. Trávnik sa hodí prevzdušniť vertikulátorom. Do konca marca je tiež potrebné stihnúť dokončiť rez živých plotov. Rez si zaslúžia aj ďalšie dreviny – v prvej polovici mesiaca ešte môžete prerezať ríbezle a egreše, v druhej polovici je možné vykonať presvetľovací rez pri jabloniach a hruškách. Kým na nich vyrašia nové výhony, je dobré prerezať ruže. „Na prestrihávanie kríkov a stromčekov používajte vždy perfektne nabrúsené záhradné nožnice, aby ste docielili presný rez. Dbajte aj na ich čistotu, aby ste do rán stromom nezaniesli nejakú chorobu či pleseň. Na prerezávku stromov sa skvele hodia teleskopické pákové nožnice, vďaka ktorým dosiahnete aj na vyššie vetvy bez nutnosti použiť rebrík,“ radí Magda Jandová, brand manažérka e-shopu Astoreo, ktorý ponúka produkty pre domácnosť aj záhradu.
Skrášlite balkón jarnými kvetináčmi
Aj majitelia balkónových záhrad sa v marci môžu smelo pustiť do práce. Nastáva čas zrezať prezimované rastliny, presadiť ich, prihnojiť a preniesť na svetlé miesto, aby si opäť privykli na slnko. Balkónovky, ktoré cez zimu čakali v teplejšom prostredí, by sme mali začať pomaly otužovať.
Keďže klasické balkónové rastliny budú počas marca ešte odpočívať, je ideálny čas vyzdobiť si dekoratívne kvetináče skorými jarnými kvetmi a rýchlenými cibuľovinami. Jarné hrantíky krásne oživia balkón alebo terasu sviežou zeleňou a veselými farbami. Využite napríklad pestré sirôtky a primulky, ale aj farebné sedmokrásky, narcisky a hyacinty. Chlad skorej jari dobre zvládajú aj modrice, iskerníky alebo nezábudky.