Byť odlišný je jedným z najčastejších dôvodov ponižovania či dokonca šikanovania. Tá navyše môže viesť nielen k psychickému poškodeniu dieťaťa. Deti, ktoré sa stali obeťou šikanovania, často nechápu prečo. Nedostatok znalostí o rôznych náboženstvách môže podľa expertov viesť k šikanovaniu v kolektíve triedy.
Veľa veriacich rodín sa na prvý dojem líšiť nemusí. Pokiaľ je to rodina, ktorá vieru berie vážne, väčšinou navštevuje napríklad pravidelne bohoslužby, o čom deti v škole informujú a už to samo o sebe nie je bežná vec. Skúsenosti nielen z českého prostredia hovoria o náboženskom šikanovaní v prostredí škôl bez ohľadu na rozdielnosť cirkvi alebo viery.
„Ozvali sa nám veriaci rodičia jedného dievčaťa z vyššieho ročníka základnej školy so svojim príbehom, keď dostali za úlohu prečítať článok o sexuálnych robotoch ak danej problematike mali vyjadriť svoje stanovisko. Dievča z toho aj s rodičmi bolo znechutené a chceli radu, čo majú robiť. V triede boli jediní, komu téma veľmi vadila,” rozpráva Jana Jochová, predsedníčka Aliancie pre rodinu, z. s. Príbeh ale dopadol dobre, odvážne dievča povedalo učiteľovi, že článok čítať nechce, pretože je jej daná téma nepríjemná. Učiteľ jej argument uznal a dal jej potrebný počet kreditov, práve za odvahu povedať svoj názor.
Nie vždy to ale dopadne dobre. „Zažili sme aj príbehy detí, kde to bol pedagóg, kto si na dieťa z kresťanskej rodiny zasadol a znepríjemňoval mu život natoľko, že ho rodičia museli nechať z triedy preložiť,“ hovorí Jochová.
Tip: kúpte menovky na oblečenie pre deti do školy a škôlky.
Náboženská šikanovanie často bráni dospievajúcemu v duchovnom rozvoji. Môže viesť až k spochybňovaniu samotnej viery a jeho presvedčenia. „Rodina je miesto, kde sa odohráva podstatná interakcia. Človek sa v nepríjemných situáciách spolieha na rodinu, že ho podrží. Je to miesto, kde sa dieťa môže zveriť, kde nájde útočisko. Je veľmi dôležité tieto veci nebrať na ľahkú váhu a citlivo včas reagovať,“ približuje Juraj Turóci, riaditeľ kresťanskej organizácie Maranatha. V prípade, že sa nejaký člen rodiny stal obeťou šikanovania, uistite ho, že má vašu plnú podporu, že sa na vás môže spoľahnúť a že stojíte na jeho strane.
Pomôže prevencia zameraná na pedagógov i rodičov
„Podozieravosť a dávanie na vedomie, že sa vymykáte niektorým pseudonormám spoločnosti, napríklad len tým, že obhajujete svoje hodnoty, a preto ste tak trochu podozriví, to sú veci, s ktorými sa na nás ľudia obracajú veľmi často. Deti z veriacich rodín napríklad väčšinou vedia viac počas sviatkov, ktoré sa v rámci výučby preberajú. Niekedy dokonca poznajú biblické príbehy viac ako ich učitelia,“ dodáva Jochová.
František Krampota, riaditeľ ACET SR, z.s., radí v rámci prevencie pedagógom i rodičom, ako riešiť náboženskú šikanovanie. „Riešiť ju ako inú šikanovanie podľa postupu daného MŠ SR a tiež pracovať so skupinou žiakov. Vysvetlite deťom, že viera je osobná záležitosť jedinca a patrí do života. Že viera môže pomôcť ľuďom v ich životoch a aj to, že sa s vierou stretávame rovnako ako ľudia všade vo svete,“ hovorí.